Haj porzitása még egy kifejezés, amit érdemes tudni. Sokat mond a haj szerkezetérõl, hogyan viselkedik stilizálás során és hogyan kell ápolni, valamint melyek a gyakori problémák.

A hajnak nincs sima szerkezete. A hiedelmekkel ellentétben, a haj nem olyan sima, mint egy üveglap. Külsõ rétege kutikulákból áll– amit keratin réteg von be. Mikroszkóp alatt jól látható: a rétegek egymást átfedik. Az emberi haj 7-10 kutikula rétegbõl áll. A rétegek nem mindig ragaszkodnak egymáshoz – nagyobb terjedelemben elrugaszkodhatnak egymástól. A kutikula rétegeiben lévõ rések és lyukak meghatározzák a haj és a porozitás állapotát.

Minél nagyobb emelkedésûek a rétegek, annál nagyobb a porozitás, amely közvetlenül befolyásolja a haj megjelenését és állapotát.

3 féle porozitás létezik:

– ALACSONY POROZITÁS a sima és nehéz hajra jellemzõ, amely nehezen táplálható és a nem megfelelõ hajápolással könnyen leterhelhetõ. Nincs megfelelõ vérkeringés a fejbõrben. A haj és a fejbõr olajos. Alacsony porozitású hajnál hiányzik a volumen és a töve nehezen emelkedik fel.

– KÖZEPES POROZITÁS a meglehetõsen könnyen stilizáló, mégis a gyenge tüszõk miatt kihulló hajra jellemzõ. A fejbõr zsírosodik, míg a hajvégek szárazak és göndörek. A közepes porozitású hajnak kissé megemelkedett kutikulái vannak. Ennek következtében a tápanyagok könnyen bejutnak, viszont a toxinok számára sem nehéz a bejutás. A haj hajlamos a károsodásra, elveszíti ragyogását és rugalmasságát.

– MAGAS POROZITÁS a száraz és sérült hajra jellemzõ. Kutikulái magasan megemelkedettek. A haj érdes és elveszíti hidratálását. A hajvégek is töredezettek. A magas porozitású hajat nehéz ápolni. A tápanyagok nem maradnak meg a haj belsõ szerkezetében, mert a keratin rétegnek nagy rései vannak.

Ha szeretné, hogy a hajápolás sikeres legyen a terméknek alkalmazkodnia kell a haj porozitásához. Lehetõvé teszi a porozitás bizonyos típusaira jellemzõ problémák leküzdését.

Az olajok olyan molekulákból készülnek, amelyek különbözõ méretûek, a domináns zsírsavaktól függõen. A molekulák a hajfelszínen lévõ rések közé illeszkedhetnek, és maximális hatást fejtenek ki. Más szavakkal: a természetes olajok kielégítik a haj igényeit, teljes gondoskodást és javítást biztosítva.

A molekulák mérete az adott olajban lévõ zsírsavak arányától függ. Ezért, ha ismeri a haj porozitását olyan olajat érdemes választani, amely meghatározott típusú zsírsavval rendelkezik. Legjobb választás a természetes olajok keveréke, ami az adott haj szerkezetéhez alkalmazkodik.

Figyelembe véve a molekulák méretét és a zsírsavak tartalmát, háromféle olaj van. Mindegyik egy bizonyos típusú porozitásnak felel meg.

1. Áthatoló olajok és vajak a telített zsírsavak többségével. A molekulák kicsik és ideálisan illeszkednek az alacsony porozitású hajhoz, mivel nem terhelik le a szálakat. Lágyságot és könnyedséget biztosítanak.

– Az alacsony porozitás a következõ olajokat szereti: kókuszdió, babassu, pálma, cupuacu, fenyõ, kakaó és shea.

2. Félig áthatoló olajok a többszörösen telítetlen omega-7 és omega-9 zsírsavak többségével. A közepes méretû molekulák tökéletesek a közepes porozitású hajhoz. Ragyogást kölcsönöznek, védenek a károsodástól és a hõtõl, szépítik és megakadályozzák az elvékonyodást és a göndörödést.

– A közepes porozitású haj a következõ olajokat szereti: kamélia, moringa, buriti, kajszibarack, makadámia, argan és mandula.

3. Nem áthatoló olajok a többszörösen telítetlen omega-3 és omega-6 zsírsavak többségével. Nagy molekulái vannak, – ideálisak a magas porozitású haj szerkezetére. Az ilyen olajok képesek a mély javításra, rugalmasság biztosításra és megfelelõ nedvességtartalom biztosításra.

– A magas porozitás a következõ olajokat kedveli: szõlõ, avokádó, fekete mag, õszi káposzta, napraforgó.